Quantcast

Parking details, Artist and Booth Locator Map

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Documents

Posted: Wednesday, July 9, 2014 12:00 am | Updated: 1:20 pm, Fri Jul 11, 2014.

Each number represents the booth that corresponds to the artist. Check the Plaza map (above) to see the booth locations.

1. Nepal Ujjwal Shrestha 

2. Mexico Angel Ortiz Gabriel, José Angel Ortiz Arana 

3. South Africa Lulama Sihlabeni -eKhaya eKasi Art & Education Center

4. Mexico Manuel Abeiro Horta Ramos, Modesto Horta Ramos - Manos de Mexico

5. Swaziland Thembi Dlamini - Tintsaba Crafts

6. Guatemala María Luciana Pérez López - Tesoros del Corazon - Xela Aid

7. India Tiala Marsosang Neufeld - Harry L. Neufeld Co.

8. Uzbekistan Kamoliddin Shamansurov, Karimjon Rasulov 

9. Pakistan Lila Handicrafts

10. India Janmamad Salemamad Luhar - Indika

11. Botswana Kathiku Muyevu -Etsha Weavers Group

12. Lao PDR Veomanee Douangdala - Ock Pop Tok

13. Madagascar Edmond Rivo Randrianarisoa - Cooperative Redona

14. Uzbekistan Mirmakhsud Mirrakhimbaev, Mirali Tursuniy 

15. Thailand Somporn Intaraprayong, Ampornpun Tongchai - Chinalai Tribal Antiques, Ltd.

16. China (Tibet) Kalsang Tashi - Dr. Andrew Wang

17. China Lu Rong Xiang, Yang Cai Mei - Dr. Andrew Wang

18. Guatemala Amalia Gue - Ixbalamke Cooperative - Olga Reiche / Indigo

19. Kingdom of Tonga-Tessa Horan Foundation

20. Bolivia Ique Etacore de Picanerai -Organización Cheque Oitedie Cooperative

21. Namibia - Omba Arts Trust

22. Kazakhstan Iliya Kazakov 

23. India Mamta Varma - Bhairvis Chikan

24. Niger Haoua Albaka - La Cooperative ‘Tawre’

24. Niger Moussa Albaka 

25. Haiti Georges Valris 

26. Haiti Josnel Bruno 

27. Uzbekistan Mukhayyo Aliyeva 

28. Macedonia Katarina Doda 

29. Egypt Hassan el Shark 

30. Peru Claudio Jiménez Quispe, Vicenta Flores Ataucusi 

31. Uzbekistan Farhod Ramazonov, Muhabbat Kuchkorova 

32. China Huang Guangwen - Minority People Silversmith Folk Artists Cooperative of Southwest China

33. China Hudie Zheng, Xiaodi Liu 

34. Mexico Marco Antonio Bautista Vasquez - Manos Zapotecas

36. Israel Ben-Zion David 

37. Afghanistan Rangina Hamidi - Kandahar Treasure

38. Canada (Haidi Gwaii) Gwaai Edenshaw 

39. Kyrgyzstan Erkebu Djumagulova 

40. South Sudan - ROOTS of South Sudan

41. Morocco Rachida Ousbigh, Latifa Harchaou - Artisanat des Femmes de Khenifra

42. Mexico Hilario Alejos Madrigal, Octavio Esteban Reyes

43. Rwanda Gahaya Links Cooperative 

44. Peru Nilda Callañaupa Álvarez, Gregoria Huaman - Centro de Textiles Tradicionales del Cusco (CTTC)

45. Japan Mikio Toki 

46. South Korea and China Sunghee Kim, Lin Duomei - Dyetree

47. Uzbekistan Mamur Rakhmanov, Izzatillo Ruziev 

48. Indonesia Ani -Non Timber Forest Product-Exchange  Programme Indonesia Foundation

48. Indonesia Herlina -Koperasi Jasa Menenun Mandiri (JMM)

49. Uzbekistan Firuza Khamraeva, Fatullo Kendjaev 

50. TurkeyTribal Home, Museum of New Mexico Foundation

51. Uzbekistan Gulnora Odilova 

52. Italy Andrea Usai 

53. India Karmabai Merubhai Goradiya 

54. Ecuador Rosa Elena Macas Quizhpe, Maria Juana Sarango Gualan - La Mega Cooperativa Artesanal de los Saraguros

55. Burkina Faso Habibou Coulibaly 

56. Uganda Lillian Semigga -Uganda Crafts 2000 Ltd

57. Mexico Odilon Merino Morales 

58. Dominican Republic Ramona Reynoso de Disla, Ramona Ortíz Rodriguez, Carmen Alvarez Messon de Jimenez, Arsenia Reyes Gonzalez - Creaciones Ecológicas La Colonia Co-op / Uniendo Manos Dominicanas

59. Mexico Magdalena Pedro Martínez

59. Mexico Soledad Eustolia García García, Elia Catalina Gutiérrez García, Alejandrino Osorio Flores - El Principe de Montealban

60. Myanmar Khun Shwe, Thant Zin Khine - Yoyamay

61. Mexico Daniel Paredes Cruz 

62. Kyrgyzstan Aida Maitasheva, Chinara Stamkulova 

63. Chile Jorge Antonio Monares Araya 

64. France Blaise Cayol 

65. Palestinian Territories Hend El-Arabi -United Nations Relief and Works Agency (UNRWA) Sulafa Embroidery Centre, Gaza

66. Spain Luis Méndez López - Craftsmen’s Luis Méndez 

67. Vietnam Ta May Ly, May Pet Ly, Ta May Phan 

68. Uzbekistan Ikhtiyor Kendjaev 

69. Nigeria Owojori Alaba Asindemade 

70. Peru Hilda Valeriana Cachi Yupanqui, Sonia Cachi Yupanqui 

71. China (Tibet) Droji, Tsering, Chudron - Lhasa Villages

72. Ukraine Lesia Pona, Nataliya Tereshchak

73. Ukraine Anna Nepyivoda, Roksolana Skilska  

74. Nigeria Toyin Folorunso 

75. Nigeria Akeem Ayanniyi 

76. Uzbekistan Rasuljon Mirzaahmedov 

77. Mali Ousmane Macina  

78. India Anil Vangad -Deccan Footprints

79. Uzbekistan Sayfullo Ikromov, Salimjon Ikramov 

80. Mexico Berta Servín Barriga -Cooperativa Vasco de Quiroga, Textiles Bordados, Comunidad Santa Cruz “A” Tata Vasco, Municipio Tzintzuntzan

81. Kenya Meeri Tuya -Maji Moto Widows Project

82. Bangladesh Sona Rani Roy - Living Blue

83. Guatemala Manuel Delfino Tambriz Cuc - Dona Cristina SA/ Casa de los Gigantes

84. Philippines Myla Abalang Carcasona -CustomMade Crafts Center, Inc. (CMCC)

85. Lao PDR Traditional Arts and Ethnology Centre 

86. Mali Mohamed El Maouloud Ag Hamid - Association Timidwa

87. Mexico Agustín Cruz Prudencio, Agustín Cruz Tinoco  

88. Peru Lider Rivera Matos 

89, 90. Haiti Jean Marie Edward Vital, Marie Islande Ulysse, Merger Samedi,Pierre Sylvain Augustin 

91. Mexico Moises Martinez Velasco, Maria Santiago Santiago, Elsa Abigail Mendoza Antonio, Arturo Hernandez Quero - Museo Textil de Oaxaca A.C.

92. South Korea Dae Young Lee -Icheon Ceramic Project Cooperative

94. Chile Alba Rosa Sepúlveda Tapia- El Arte del Crin

95. Kyrgyzstan Aidai Asangulova 

96. Peru Bertha Medina Aquino 

97. Ghana Ebenezer Djaba Nomoda 

98. India Baldev Baghmare -M/S Padmaja Srivastava

99. India Bhuribai -M/S Padmaja Srivastava

100. Guatemala Yolanda Sebastiana Calgua Morales - Cooperativa de Alfombras de Mujeres Maya en Guatemala

101. Uzbekistan Sanjar Nazarov 

102, 103. Best of the Best 

104, 105. F.C. BANAMEX Cesar Torres Jimenez (Mexico), Tater Camilo Vera Vizcarra (Peru) 

106. Unesco South Asia

107. Unesco South East Asia

108. Unesco Latin America

109. Unesco Central Asia

110. Cuba Luis Joaquin Rodriguez Arias - El Grupo Bayate

111. Cuba Carlos Alberto Cáceres Valladares, Cenia Gutiérrez Alfonso, Nancy Reyes Suarez, Roberto Domingo Gil Esteban 

112. Mexico José García Antonio, José Miguel García Mendoza, Sara Ernestina García Mendoza, José Luis Reyes Martínez 

113, 114. Haiti Herby Marshall, Pierre Edgar Satyr, Yvette Celestin 

115. Haiti Serge Jolimeau 

116. Nigeria Gasali Adeyemo 

117. Mexico Guadalupe Hermosillo Escobar 

118. Kyrgyzstan Zhanyl Sharshembieva, Aliya Sharshenbieva, Zhylkychy Sharshembiev 

119. Kyrgyzstan Farzana Sharshenbieva, Kadyrkul Sharshembieva - 7 Sisters

120. Taiwan Ya-Lei Chiang - Yuh-Yao Wan

121. Mali Aboubakar Fofana 

122. Algeria Karim Oukid Ouksel 

123. India Dahyalal Atmaram Kudecha 

124. Uzbekistan Rustam Usmanov, Damir Usmanov 

125. Indonesia Ida Bagus Anom Suryawan 

126. South Africa Xolile Thembeka Hazel Ndlovu - “Department of Trade and Industry, South Africa” 

127. Myanmar Htwe Khin Maung, Oo Tin Tin, Htwe Oo Thet Paing - Htwe Oo Myanmar

128. Kazakhstan Aigul Zhanserikova 

129. South Africa Elliot Mkhize 

130. Colombia Reinel Mendoza Montalbo - Artesanías El Divino Niño

131. Venezuela Kanwasumi Artisan Cooperative - Earth Bound, Inc.

131. Colombia William Lopez Armachez - Fundacion Einat - Earth Bound, Inc.

132. Mexico Cilau Valadez, Mariano Valadez 

133. India Bani Mondal - Mukti Mahili Samity Collective - Link Hands for Humanity

134. Haiti Jean Baptiste Jean Joseph 

135. Mexico Inocencia Hernández Ramírez - Museo Belber Jimenez

136. Uruguay Carlos Alberto Clavelli Fernández -National Direction of Handicrafts, Small and Medium-sized Enterprises (DINAPYME), Ministry of Industry, Energy and Mining

137. Lao PDR BangOn Douangdala 

138. South Africa Alfred Bongukufa Ntuli 

138. South Africa Sibusiso Gumede-The Durban African Art Centre

139. South Africa Angeline Bonisiwe Masuku 

140. Madagascar Berthe Lalao Olga Razafinandriana - Federation SAHALANDY

141. Lao PDR - Orijyn

142. Zimbabwe Matabbeki Mudenda - Binga Craft Center

143. India Abdullah Mohmedhussain Khatri, Abduljabbar Mahmadhushen Khatri 

144. Afghanistan Nasrullah 

145. Haiti Lenor Baldomere -Atelier Cormmier Stone Carvers

146. Haiti Dubréus Lhérisson, David Boyer 

147. Uzbekistan Akmaljon Narzullaev, Abdullo Narzullaev 

148. Mozambique Camurdino Mustafa Jetha 

149. Burkina Faso Boubacar Yampa, Boubakar Konate, Madjelia Traore - Jofa African Imports

Rules of Conduct

  • 1 No Alias Commenters must use their real names.
  • 2 Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
  • 3 Don't Threaten or Abuse. Threats of harming another person will not be tolerated. and please turn off caps lock.
  • 4 Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.

Welcome to the discussion.

Today’s New Mexican, July 25, 2014

To view a replica of today's printed edition of The Santa Fe New Mexican, you must be a subscriber. Get complete access to the online edition, including the print replica, at our low rate of $2.49 a week. That's about the price of a cup of coffee. Or get online and home delivery of our print edition for $3.24. Click here for details.  

Advertisement